قرآن به شکل زیبا

سعد خفاف از ابو جعفر امام باقر علیه السلام نقل کرده که حضرت فرمود:

اى سعد، قرآن را بیاموزید. زیرا قرآن در روز قیامت به شکل زیبایى ظاهر مى‏‌شود. امام علیه السلام  حدیث را گفتند تا رسیدند به این جا که خداوند متعال قرآن را مخاطب قرار داده مى‌‏فرماید:

- اى حجت من در روى زمین و کلام صادق من و ناطق من، از من بخواه به تو عطا کنم و شفاعت کن تا شفاعت تو را بپذیرم.

قرآن مى‌‏گوید: خداوندا، عده‏‌اى از مردم مرا محترم مى‌‏داشتند و مرا حفظ مى‌‏کردند و احکامى را که در من بود ضایع ننمودند، ولى عده دیگرى بودند که به من توهین مى‏‌کردند و مرا تحقیر مى‌‏نمودند و مرا تکذیب مى‌‏کردند، در حالى که حجت تو بر همه مخلوقاتت بودم.

پس خداوند مى‏‌فرماید: قسم به عزت و جلال و بلند مرتبگی مقامم، امروز به خاطر تو بهترین ثواب را به کسانى مى‌‏دهم که احکام تو را رعایت مى‏‌کردند، بدترین عقاب را به کسانى مى‏‌دهم که به تو اهانت مى‏‌کردند.

در آن هنگام مردى از شیعیان ما جلو مى‌‏آید و قرآن درباره او به خداوند عرض مى‌‏کند: خداوندا، این بنده تو است و تو به اعمال او آگاه‏‌ترى. این شخص کاملا مراقب من بود، هر چه من مى‏‌گفتم دوست مى‏‌داشت و هر چه را بد معرفى مى‏‌کردم دشمن مى‌‏داشت.

پس از جانب خداوند خطاب مى‌‏آید: این بنده مرا داخل بهشت کنید و از لباس‌هاى زیباى بهشت بر او بپوشانید و تاج بر سر او بگذارید.

قرآن مى‏‌فرماید: خداوندا، اینها برایش کم است اضافه فرما و همه خیرات را بر او احسان کن.

پس خداوند مى‌‏فرماید: قسم به عزت و جلال و علو مقام و بلند مرتبگی مقامم، امروز براى این بنده مؤمن پنج عنایتى مى‌‏کنم که این عنایت من شامل سایر بندگان نظیر این شخص هم مى‌‏باشد، به اینها

جوانى مى‏‌دهم که هرگز پیر نمى‌‏شوند

و سلامتى مى‏‌دهم که هرگز بیمار نمى‌‏گردند،

غنى مى‏‌کنم که هرگز فقیر نمى‏‌شوند

و آنها را شاد مى‏‌کنم که هرگز غمناک نمى‌‏شوند

و همیشه هم آنها را زنده نگه مى‏‌دارم.

توضیح آن‌که این حدیث قدسی اشاره مستقیم به ارزش حفظ کردن ندارد بلکه بلکه به انس بسیار، راه‌جویی و عمل به آن اشاره دارد، که البته برای رسیدن به این سه حفظ قرآن یکی از بهترین میان‌برها است.

 

آیا در احادیث ائمه هم بر حفظ قرآن تاکید شده است؟

با استفاده از:

حر عاملی، شیخ محمد بن حسن؛ الجواهر السنیة - کلیات احادیث قدسی؛ ترجمه‌ی زین العابدین کاظمی خلخالی؛ تهران: دهقان، 1380؛ ص 630-631

مطالب مرتبط:

چرا قرآن حفظ کنیم؟

خداوند به پیامبرش هدیه می‌دهد؟

انسان‌هایی با کار پریان

چرا قرآن حفظ کنیم؟

/ 0 نظر / 15 بازدید