انسان‌هایی با کار پریان

 

"سفرة" (بر وزن طلبه) جمع "سافر" از ماده "سفر" (بر وزن قمر) در اصل به معنى پرده بردارى از چیزى است، و لذا به کسى که میان اقوام رفت و آمد دارد تا مشکلات آنها را حل کند و از مبهمات پرده بردارد "سفیر" گفته مى‌‏شود، به شخص نویسنده نیز "سافر" مى‌‏گویند چرا که پرده از روى مطلبى بر مى‏‌دارد.

بنا بر این منظور از "سفره" در اینجا فرشتگان الهى است که سفیران وحى یا کاتبان آیات او هستند.

بعضى گفته‏‌اند: منظور از "سفرة" در اینجا حافظان و قاریان و کاتبان قرآن، و علما و دانشمندانى هستند که این آیات او را در هر عصر و زمانى از دستبرد شیاطین محفوظ مى‏‌دارند.

ولى این تفسیر بعید به نظر مى‏‌رسد چرا که در این آیات سخن از زمان نزول وحى و عصر پیامبر صلی الله علیه و آله است نه از آینده.

ولى در حدیثى از امام صادق علیه السلام مى‌‏خوانیم که فرمود:

الحافظ للقرآن العامل به مع السفرة الکرام البررة

" کسى که حافظ قرآن باشد و به آن عمل کند با سفیران بزرگوار فرمان‌بردار الهى خواهد بود".

این تعبیر به خوبى نشان مى‌‏دهد که حافظان و مفسران و عاملان به قرآن در ردیف این سفره و همگام آنها هستند، نه اینکه خود آنها مى‌‏باشند و این یک واقعیت است که وقتى این دانشمندان و حافظان کارى شبیه فرشتگان و حاملان وحى انجام دهند در ردیف آنها قرار مى‏‌گیرند.

به هر حال از مجموع این گفتار استفاده مى‌‏شود که تمام کسانى که در راه حفظ قرآن و احیاى آن مى‌‏کوشند مقامى والا همچون مقام فرشتگان "کرام برره" دارند.

"کرام" جمع "کریم" به معنى "عزیز و بزرگوار" است، و اشاره به عظمت فرشتگان وحى در پیشگاه خداوند و بلندى مقام آنها است، و گاه گفته شده این تعبیر اشاره به پاکى آنها از هر گونه گناه مى‌‏باشد.

تفسیر نمونه ج26/135-136

به نظر می‌رسد این مطلب نیاز به توضیح ندارد.

 

چرا قرآن حفظ کنیم؟

خداوند به پیامبرش هدیه می‌دهد؟

/ 1 نظر / 22 بازدید
داود

سلام خوبی؟ سه تا وب دارم برای دوستای وبلاگ نویس میتونید در صورت نیازتون از مطالب و محتواش استفاده کنید. www.varoone.ir ابزار وبلاگ نویسی همراه با تالار های گفتمان و مطالب جالب www.tiptap.ir ابزارهای وبلاگ نویسی با مطالب جالب روز www.mania-dv.ir جملات عاشقانه و اس ام اس عاشقانه همراه با پاسخ به مشکلات وبلاگ نویسی شما . با کمال میل موفق باشید.